Wyprawka dla pierwszoklasisty 2022 - co kupić dziecku rozpoczynającemu naukę w szkole?

10-06-2022

Twoje dziecko niedawno opuściło mury przedszkola, a już za chwilę zostanie członkiem społeczności szkoły podstawowej? Potrzebna mu będzie wyprawka pierwszoklasisty! Jej skompletowanie to zawsze wielkie wyzwanie dla rodzica, któremu zależy na tym, aby jego pociecha była właściwie przygotowana na rozpoczęcie roku szkolnego. Zastanawiasz się, co powinno się w niej obowiązkowo znaleźć? Zanim wpadniesz w panikę, pomożemy Ci skompletować najważniejsze przybory. Sprawdź naszą listę!

Wyprawka szkolna 2022 – lista najważniejszych przyborów szkolnych

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest wielkim wydarzeniem w życiu nie tylko samego dziecka, ale i rodzica. Ten moment, kiedy Twoja pociecha zasiądzie w ławce, właśnie nadchodzi. Szkoła podstawowa jest dla niej jak nowa praca dla Ciebie. Zarówno dziecko, jak i Ty będziecie odczuwać obawy, ale z drugiej strony – będziesz dumny, że wkroczyło w kolejny etap swojego życia. Dlatego warto zacząć oswajać przyszłego ucznia z tym, co go czeka. A świetną okazją do tego będzie wyprawka do szkoły dla pierwszoklasisty. Wspólne kompletowanie niezbędnych artykułów papierniczych i innych wprowadzi malucha w świat, w którym za chwilę będzie funkcjonował.

Uczniowie przede wszystkim powinni być zaopatrzeni w dobry tornister lub plecak szkolny oraz przybory do pisania, rysowania i malowania. Rodzice pierwszaków zazwyczaj nie mają doświadczenia w tego rodzaju zakupach, ale jest to… normalne. Nie musisz się stresować, że tylko Ty jesteś w takiej sytuacji. Wyprawka szkolna dla 1-klasisty to element obowiązkowy. Przy jej kompletowaniu zwróć uwagę na jakość produktów. Niekoniecznie mają być tylko designerskie, lecz przede wszystkim praktyczne i bezpieczne w użytku.

Od czego zacząć kompletowanie wyprawki dla dziecka do szkoły? Jeśli przeraża Cię ilość rzeczy, jakie powinny się w niej znaleźć i boisz się, że możesz o czymś zapomnieć, przyda Ci się lista, na której znajdziesz najważniejsze przybory szkolne oraz inne akcesoria. Oto ona:

Podstawowe wyposażenie

Kompletowanie szkolnej wyprawki dla pierwszoklasisty zacznij od poniższych produktów.

Klasyczny tornister lub plecak szkolny w młodzieżowym stylu

Obojętnie na który się zdecydujesz, zwróć uwagę, aby był właściwe dobrany dla pierwszoklasisty, czyli usztywniony, wyprofilowany, lekki oraz dopasowany rozmiarem do wzrostu i sylwetki ucznia. Dzięki temu unikniesz rozwoju wad postawy u dziecka oraz przeciążenia kręgosłupa. Komfort użytkowania podniosą także szerokie i regulowane szelki, które pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar plecaka oraz będą wymuszać odpowiednią postawę. Zwróć też uwagę na wagę tornistra – razem z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10–12% masy ciała ucznia. Z kolei ergonomiczny kształt umożliwi prawidłowe ułożenie łopatek i obręczy barkowej oraz stabilizację obręczy biodrowej. Warto kupić porządny tornister lub plecak, aby spełniał powyższe parametry, a zarazem długo posłużył dziecku. Możesz zamówić go osobno lub w zestawie z przyborami szkolnymi.

MagicBox SuperZings Piórnik 3 Przegrody 811976744 - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Piórnik szkolny

To kolejny najważniejszy element wyprawki pierwszaka. Wybór tego rodzaju produktów jest ogromny, choć w pierwszych trzech latach edukacji najczęściej uczniowie korzystają z klasycznych piórników zapinanych na zamek błyskawiczny, które rozkładają się po otwarciu. Zwykle wybierane są modele jednokomorowe dwuklapkowe albo dwukomorowe i trzykomorowe. Część z nich wyposażona jest w specjalne gumki do mocowania przechowywanych w nich akcesoriów, przez co uczniom łatwiej jest zachować porządek. Dzięki szerokiej ofercie wzorów z bohaterami bajek, zwierzakami czy sportowcami, każdy znajdzie produkt dla siebie. Podobnie jak w przypadku tornistra czy plecaka, również piórnik możesz kupić od razu z pełnym wyposażeniem. W ten sposób z pewnością zaoszczędzisz czas na kompletowaniu wielu przyborów z listy. Zazwyczaj zaliczają się do nich: zestaw kredek ołówkowych, pisaków, pióro, długopis, gumka, temperówka i linijka. Zwróć uwagę, aby piórnik był optymalnej wielkości, czyli nie zajmował zbyt wiele miejsca w tornistrze.

Worek na buty

W wielu szkołach uczniów obowiązuje zmiana obuwia. Dlatego worek na buty jest wręcz niezbędny. Dodatkowo dziecko będzie trzymało w nim strój na lekcje wychowania fizycznego czy basen. Najlepiej, aby był to produkt wykonany z mocnej, nieprzemakalnej tkaniny. Pierwszoklasista będzie mógł go nosić w ręce, na ramionach albo przymocować do plecaka.

Śniadaniówka szkolna Lunch Set Chima - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Śniadaniówka

O tym, jak ważne jest drugie śniadanie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto kupić specjalny pojemnik przystosowany do kontaktu z żywnością. Lunchbox zapobiegnie przenikaniu zapachów jedzenia na książki, a posiłek przygotowany w domu na dłużej pozostanie świeży i będzie przechowywany w bezpieczny sposób. Wygodnym rozwiązaniem jest pudełko z dodatkowymi pojemnikami lub przegródkami, w które można włożyć nie tylko bułkę, ale i warzywa, owoce czy słodką przekąskę. Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem, być może kolorowy lunchbox zachęci go do zjedzenia drugiego śniadania w szkole! Dodatkowym udogodnieniem w niektórych modelach śniadaniówek jest też poręczny uchwyt, specjalnie dopasowany pod względem wielkości do małych dłoni.

Bidon

Przyda się pierwszoklasiście zwłaszcza późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy temperatury są wyższe. Nosić go może w specjalnej kieszeni bocznej plecaka albo tornistra. Dzięki temu, nawet jeśli z bidonu wyleje się napój, to książki i szkolne zeszyty pozostaną suche. Wybierz model z bezpiecznego tworzywa – najlepiej wolnego od toksycznego BPA. Ten produkt dziecko wykorzysta także podczas zabaw na dworze czy na wycieczce lub treningu.

Artykuły papiernicze

To kolejne rzeczy na obowiązkowej liście wyprawkowej. Wśród najważniejszych są:

Zeszyty szkolne

W klasach 1-3 uczniowie najczęściej używają 16-kartkowych zeszytów w formacie A5 w trzy cienkie linie (najlepiej dwukolorowe) albo kratkę. Pierwsze przydadzą się do ćwiczeń z kaligrafii oraz do nauki pisania. Natomiast drugie potrzebne będą na lekcje matematyki. Cienkie zeszyty szkolne są też o tyle lepsze, że minimalizują ciężar szkolnej wyprawki.

Blok rysunkowy biały w formacie A4

To jeden z podstawowych i najczęściej używanych przyborów w szkole. Służy uczniom do przygotowywania większości prac plastycznych, rysunków, malowania obrazków, wycinanek, wyklejanek. Pomyśl o większym zapasie, bo bloki rysunkowe A4 bardzo szybko się zużywają! Przy wyborze zwróć uwagę również na gramaturę papieru – im wyższa, tym kartki będą lepszej jakości.

Blok kalki kreśl. A4 /10/90g Canson - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Blok techniczny biały w formacie A4

Musisz wziąć pod uwagę, że rok szkolny pierwszaka obfituje także w bardziej zaawansowane prace plastyczne. Ten produkt jest grubszy od wariantu rysunkowego. Uczniowie wykorzystują go do robienia m.in. makiet, plakatów czy innych projektów. Oprócz tego blok techniczny biały nadaje się do wycinania i malowania.

Blok rysunkowy kolorowy/zeszyt papierów kolorowych

Te przybory szkolne z kolei używane są przez ucznia do różnego rodzaju wycinanek. Znajdziesz je także w wersji samoprzylepnej, czyli bez używania kleju w sztyfcie czy innego.

Teczki w formacie A4

Przydadzą się do przechowywania prac plastycznych – wszelkie rysunki i wyklejanki nie będą pogniecione. Do teczki (najlepiej z gumką, która ułatwi zamykanie) dziecko schowa także blok rysunkowy albo techniczny, a tym samym uchroni je przed zgnieceniem przez książki. Wzorów teczek A4, jak i piórników jest bardzo wiele i można je dopasować nawet pod kolor plecaka.

Artykuły plastyczne

Część edukacji pierwszoklasisty obejmować będzie zajęcia o charakterze plastycznym. Dlatego konieczne jest zakupienie takich artykułów jak:

Kredki pastelowe

Na listę wyprawkową z reguły trafiają pastele olejne, o okrągłym przekroju, które nadają się do malowania zarówno na papierze, jak i na płótnie! Oprócz tego wyróżnia się jeszcze pastele suche, po które uczniowie sięgają zazwyczaj w starszych klasach.

Bambina Farby plakatowe 6 kol. 20ml - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Farby plakatowe

Zaliczane są do najpopularniejszych farb używanych w szkole. Dostępne są w różnych wariantach, najczęściej jest to 12 kolorów lub więcej, w zestawach w słoiczkach lub tubkach. Te farby plakatowe są bardzo łatwe w użyciu ze względu na gęstą konsystencję i świetne pokrywają papier.

Farby akwarelowe

Toprzybory szkolne, które również są wykorzystywane w najmłodszych klasach. Dzięki nim dzieci uczą się wielu nowych technik malowania, jak mieszać kolory oraz poznają pastelowe barwy.

Pędzelki

Najlepszą opcją jest wybór zestawu pędzelków o różnej grubości i kształcie. W zależności od tematyki lekcji oraz używanych farb uczeń będzie potrzebował innego wariantu. Do kompletu dopasuj również kubek na wodę. Najlepszy będzie tzw. niekapek, czyli ze specjalną blokadą wylewania. Wówczas będziesz mieć pewność, że ławka szkolna razem z rysunkiem przypadkiem nie zostaną zalane.

Plastelina

Najlepsza będzie taka, która nie brudzi rąk oraz jest łatwa do modelowania. To miękkie tworzywo plastyczne bardzo często używane jest przez najmłodsze dzieci w szkołach, ponieważ pomaga w wyrabianiu zdolności manualnych oraz uczy kreatywności i precyzji.

Kredki świecowe

Doskonale nadają się do kolorowania. Pierwszoklasiści korzystają z nich podczas rysowania wieloma technikami plastycznymi. Są miękkie, łatwe do utrzymania w dłoni i można nimi rysować bez dużego nacisku na kartkę. Świetnie kryją papier i sprawdzą się do kolorowania dużych powierzchni.

Kredki ołówkowe

Czyli klasyczne przybory szkolne w drewnianej oprawie. Możesz wybrać cienkie, grube albo dwustronne, które dają więcej kolorów przy takiej samej ilości kredek ołówkowych w piórniku. Używanie ich wiąże się z wieloma zaletami: wyrabiają nawyk prawidłowego trzymania artykułów piśmienniczych oraz uczą precyzyjnego kolorowania i rysowania. Jeśli Twoje dziecko lubi tego rodzaju zajęcia, warto kupić zestaw z dużą liczbą kolorów.

Pisaki

Innym przyborem szkolnym do kolorowania czy podkreślania ważnych rzeczy w zeszytach są trwałe i niewysychające flamastry. Możesz kupić tradycyjne cienkie, grube lub zmazywalne.

Artykuły piśmiennicze

Nauczenie się pisania i podstaw liczenia stanowi główny cel edukacyjny w pierwszej klasie. Do tego uczniowi potrzebne będą:

Ołówki

To podstawowe artykuły używane w szkołach, a w pierwszej klasie bardzo często służą do pisania oraz wykonywania różnych zadań i ćwiczeń. Zwykle wykorzystywane są modele miękkie o twardości HB lub B. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zakup ołówka z gumką. Ważna jest także wygoda jego trzymania – najlepszą opcją są te o trójkątnym lub grubym przekroju.

Długopis Pentel BK-417 - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Pióro i długopis

To kluczowe akcesoria piśmiennicze, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wyposażeniu piórnika pierwszoklasisty. Dla niego najlepszą opcją są pióra wyposażone w ergonomiczny uchwyt oraz miękko piszące długopisy. Dzięki temu dziecko nie musi tak mocno dociskać ich do kartki. Komfort pisania jest ważny, zwłaszcza w pierwszej klasie, aby nie zniechęcić ucznia do nauki i odrabiania lekcji.

Korektor lub zmazywacz do atramentu

W zależności od tego, czym pierwszoklasista będzie posługiwać się na lekcjach: piórem czy długopisem, przydadzą mu się artykuły do zmazywania popełnionych błędów. Korektor może być w formie pisaka wyposażonego w szybkoschnący płyn korekcyjny, co będzie najwygodniejszym rozwiązaniem dla kilkulatka. Zmazywacz z kolei ma przydatną końcówkę piszącą, którą można poprawić literkę, wyraz czy liczby.

Niezbędne akcesoria szkolne

Poza artykułami piśmienniczymi i papierniczymi w szkole przydają się także różne akcesoria. W tornistrze pierwszaka nie powinno zabraknąć takich przedmiotów jak m.in.:

Nożyczki

Ważne, dla pierwszoklasisty, który dopiero uczy się operować tym narzędziem, najbezpieczniejsze będą te z zaokrąglonymi końcami. Zwróć też uwagę na uchwyt – ergonomiczny i miękki ułatwi trzymanie. Jeśli Twoje dziecko jest leworęczne, dobierz nożyczki dedykowane takim uczniom.

Linijka

W pierwszej klasie liczba używanych szkolnych przyborów geometrycznych jest nieduża i zapewne wystarczy sama linijka. Dziecko uczy się wówczas kreślić proste linie, mierzyć odległości oraz używać skali. Zakup zestawu również będzie dobrym rozwiązaniem, bo pozostałe tworzące go produkty przydadzą się nieco później.

Temperówka Tetis podw. KV402 - sklep z zabawkami krainazabawek24.pl

Temperówka

Jest obowiązkową rzeczą do kompletu z kredkami ołówkowymi i ołówkami. Te akcesoria piśmiennicze są używane niemal na każdej lekcji przez pierwszoklasistów i z tego powodu często trzeba je temperować. Praktycznym rozwiązaniem jest temperówka z pojemnikiem oraz dwoma otworami o różnej średnicy do ostrzenia.

Gumka do ścierania

Edukacja to również… nauka przez błędy. A gdy te się zdarzą w zeszycie podczas pisania czy liczenia, pierwszak sięga po gumkę do ścierania. Biorąc pod uwagę, że uczniowie używają najczęściej ołówków, każde „potknięcie” słowne czy liczbowe można szybko wymazać i poprawić. To rzecz, którą dzieci często gubią w czasie roku szkolnego, więc lepiej kupić kilka sztuk na zapas.

Klej w sztyfcie

Maluchy w pierwszej klasie najczęściej używają kleju w sztyfcie, a nie w tubie. Jest dla nich bardziej poręczny, czysty i świetnie klei papier, tekturę, zdjęcia i tkaniny. Jednocześnie aplikowanie go nie wiąże się z koniecznością brudzenia rąk.

Foliowe okładki na zeszyty i książki

To już klasyka wśród akcesoriów szkolnych. Występują od pokoleń, a dzięki nim udało się uniknąć zagiętych rogów i poplamionych okładek. Tak zabezpieczone zeszyty i książki pierwszoklasistów po kilku miesiącach nauki nadal będą wyglądać jak nowe.

Naklejki na zeszyty

Aby uczeń pierwszej klasy wiedział, do czego jest dany zeszyt, warto opisać każdy imieniem i nazwiskiem oraz nazwą przedmiotu. Do tego przydadzą się naklejki, które możesz zamieścić na odwrocie okładki lub na jej wierzchu. Ozdobne, z ulubionymi dziecięcymi motywami ułatwią dziecku odnajdywanie zeszytów w plecaku.

Plan lekcji

Jak wiadomo, dla pierwszoklasisty lekcje będą wielką nowością. Zanim zapamięta, jakie i kiedy ma, plan zajęć będzie wręcz koniecznością.

Kalkulator

To rzecz, z której będzie często korzystał na dalszych etapach edukacji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby już oswajał się z kalkulatorem.

Komplety na zajęcia sportowe

Część zajęć szkolnych będzie miała charakter sportowy. Dlatego Twoje dziecko musi mieć rzeczy, w których może ćwiczyć.

Strój na wychowanie fizyczne

Pamiętaj o ubraniu na zajęcia wychowania fizycznego. Powinno być wygodne i estetyczne, czyli takie, w którym dziecko będzie się dobrze czuło i chciało podejmować różne aktywności. Buty do ćwiczeń najczęściej muszą mieć jasną podeszwę, aby nie poniszczyły parkietu na sali gimnastycznej.

Strój na basen

Wiele dzieci z najmłodszych klas ma organizowane zajęcia również na basenie. Wtedy na liście wyprawkowej nie może zabraknąć kąpielówek lub stroju kąpielowego, torby lub worka, ręcznika, czepka, okularków do pływania oraz klapek.

Skompletuj wyprawkę do szkoły podstawowej z dzieckiem!

Tak wygląda wyprawka pierwszoklasisty na 2022 rok. Wiele z tych przyborów szkolnych możesz kupić, zanim zabrzmi wrześniowy dzwonek. Przygotuj się również na to, że w czasie roku szkolnego nauczyciel zapewne będzie prosił o zakup i przyniesienie jeszcze innych artykułów papierniczych.

Zdanie pierwszoklasisty na temat wyprawki też ma duże znaczenie. W końcu to on przez cały rok szkolny będzie używał przyborów z powyższej listy. Dlatego dobrze, żebyście wspólnie wybrali motywy ozdobne, jakie mają się na nich pojawić czy kolory. Niech wskaże swoich ulubionych bohaterów bajkowych, filmowych czy innych. Dla niego stresem będzie już wejście w nowe środowisko rówieśników i nauczycieli. Dlatego zadbaj o komfort dziecka i zapewni mu barwne produkty, które wpiszą się w jego upodobania i będą z przyjemnością zabierane i wykorzystywane na lekcjach.

Dzięki temu, że pierwszoklasista będzie uczestniczył w przygotowaniach do szkoły podstawowej, po części dasz mu szansę na oswojenie się z nową sytuacją. Oczywiście Twoją rolą jest kontrolowanie listy wyprawkowej, ponieważ mały uczeń raczej skupi się na wyborze wzorów.

Nie czekaj z kupnem akcesoriów!

Dlaczego warto skompletować szkolną wyprawkę dla pierwszoklasisty nieco wcześniej? Nie tylko pomoże Ci to przygotować dziecko do nowej dla niego sytuacji. Przy okazji Ty sam zyskasz więcej spokoju i nawet jeśli czegoś nie kupiłeś, masz jeszcze czas, aby zaopatrzyć się w brakujące rzeczy. Przejrzyj nasze propozycje przyborów i akcesoriów szkolnych! Oferujemy produkty wielu znanych marek, więc zyskujesz pewność, że zamawiasz artykuły dobrej jakości. Przekonaj się osobiście!